American dream czy polski sen. Andrzej Gołota bohaterem najnowszego serialu audio Empik Go

Legenda polskiego boksu, ikona sportu i popkultury lat 90. O fenomenie Andrzeja Gołoty i jego wpływie na historię w serialu audio opowiada dziennikarz Kacper Bartosiak wraz z zaproszonymi gośćmi. To pierwsza tego typu publikacja. Premiera „Gołota. Polski sen” 6 grudnia w aplikacji Empik Go.

Dlaczego „Andrew” zszedł z ringu w trakcie jednej z najważniejszych walk? Jaką rolę w jego karierze odegrała żona, Mariola? I wreszcie, dlaczego mimo wielu porażek, fani go wielbili? To pytania, na które próbuje znaleźć odpowiedź Kacper Bartosiak w oryginalnym audioserialu Empik Go „Gołota. Polski sen”. Dziennikarz i pasjonat sportu w 8-odcinkowej serii przybliża historię legendarnego boksera, Andrzeja Gołoty. Wraz z zaproszonymi gośćmi, m.in. Arturem Szpilką, prof. Zbigniewem Dziubińskim czy Januszem Pinderą próbują zrozumieć wybory i decyzje, które podejmował pięściarz.

Kariera Andrzeja Gołoty fascynuje nawet wiele lat po tym jak dobiegła końca – w najnowszej historii Polski wciąż trudno wskazać sportowca, który budziłby tak silne i tak skrajne emocje.
W audioserialu chcemy pokazać złożone tło niezwykle ciekawych czasów, w których przyszło funkcjonować młodemu pięściarzowi. Życie wyjątkowo szybko zmusiło go do samodzielności. To nie tylko opowieść o sporcie, ale również o popkulturze, psychologii oraz Polsce i Ameryce przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych – mówi Kacper Bartosiak.  

Był inspiracją dla wielu – od młodych dziewcząt i chłopców po takich artystów, jak Kazik, Marcin Daniec czy Wisława Szymborska. Po koniec lat 80. był jednym z najbardziej obiecujących polskich sportowców młodego pokolenia, ale u progu kolejnej dekady niespodziewanie zniknął z radaru opinii publicznej.

Zamiast dalszej kariery w boksie amatorskim w Polsce, ruszył za Ocean realizować swój „American dream”, jak wielu innych rodaków tym czasie. Andrzej Gołota to legenda, która rodziła się na naszych oczach w trakcie transformacji ustrojowej, co nie było bez znaczenia także dla losów sportowca. W audioserialu słuchacze będą mieli okazję znaleźć także pogłębione tło historyczne – od popkulturowych inspiracji po okres politycznych decyzji, które wielu doprowadziły do migracji.

Empik/Zdjęcie główne: Empik