Homemade – kolekcja filmów krótkometrażowych uznanych twórców

Netflix zapowiedział  premierę HOMEMADE — kolekcji krótkometrażowych filmów autorstwa cenionych twórców z całego świata.

Zmuszeni do pozostawania w domu wskutek epidemii COVID-19, filmowcy stworzyli osobiste, wzruszające historie o naszym wspólnym doświadczeniu życia w czasie kwarantanny.

HOMEMADE, cykl wyprodukowany przez Fabula oraz The Apartment Pictures (z grupy Fremantle), udowadnia, że sztuka filmowa i kreatywność jej twórców stawia opór wszystkim wyzwaniom – nawet takim, jak globalna pandemia. 

Prezentowane historie powstały wyłącznie przy użyciu sprzętu znajdującego się w domach twórców w momencie zamykania się świata.

Są to zarówno intymne pamiętniki codziennego życia filmowców, jak i krótkie fabuły w różnych gatunkach, które ukazują wpływ epidemii i związanego z nią dystansu społecznego na różne kraje i życie ludzi na całym świecie.

Lorenzo Mieli, dyrektor generalny The Apartment, oraz Juan de Dios Larraín i Pablo Larraín z firmy Fabula zaprosili do udziału w projekcie filmowców z różnych stron świata, wśród których znaleźli się, między innymi:

 • Ladj Ly (Nędznicy) — film krótkometrażowy nakręcony w Clichy Montfermeil (Francja)
 • Paolo Sorrentino (Wielkie piękno, Nowy papież) — film krótkometrażowy nakręcony w Rzymie (Włochy)
 • Rachel Morrison (Czarna Pantera, Mudbound) — film krótkometrażowy nakręcony w Los Angeles (USA)
 • Pablo Larraín (El Club, Jackie) — film krótkometrażowy nakręcony w Santiago (Chile)
 • Rungano Nyoni (Nie jestem czarownicą) — film krótkometrażowy nakręcony w Lizbonie (Portugalia)
 • Natalia Beristáin (No quiero dormir sola) — film krótkometrażowy nakręcony w mieście Meksyk (Meksyk)
 • Sebastian Schipper (Victoria, Przyjaźń bez granic) — film krótkometrażowy nakręcony w Berlinie (Niemcy)
 • Naomi Kawase (Blask, Kwiat wiśni i czerwona fasola) — film krótkometrażowy nakręcony w Nara (Japonia)
 • David Mackenzie (Aż do piekła, Król wyjęty spod prawa) — film krótkometrażowy nakręcony w Glasgow (Szkocja)
 • Maggie Gyllenhaal — (Przedszkolanka / Uczciwa kobieta) film krótkometrażowy nakręcony w Vermont (USA)
 • Nadine Labaki i Khaled Mouzanar (Karmel, Kafarnaum) — film krótkometrażowy nakręcony w Bejrucie (Liban)
 • Antonio Campos (Diabeł wcielony) — film krótkometrażowy nakręcony w Springs, Nowy Jork (USA)
 • Johnny Ma (Lao Shi, Żyć, śpiewać) — film krótkometrażowy nakręcony w San Sebastián del Oeste, Jalisco (Meksyk)
 • Kristen Stewart — (Sils Maria / Come Swim) film krótkometrażowy nakręcony w Los Angeles (USA)
 • Gurinder Chadha (Podkręć jak Beckham; Blinded by the Light. Siła muzyki) — film krótkometrażowy nakręcony w Londynie (Wielka Brytania)
 • Sebastián Lelio (Gloria Bell, Fantastyczna kobieta) — film krótkometrażowy nakręcony w Santiago (Chile)
 • Ana Lily Amirpour (O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu, Outsiderka) — film krótkometrażowy nakręcony w Los Angeles (USA)

„Projekt ten wysyła piękny, mocny przekaz o jedności i odporności całej międzynarodowej społeczności twórców. Pragnę podziękować serwisowi Netflix, a także wszystkim naszym reżyserom, za podjęcie wyzwania i udowodnienie, że nawet w tak skomplikowanych czasach możemy przecierać nieodkryte jeszcze, fascynujące szlaki” – powiedział Lorenzo Mieli.

 „Homemade to zaproszenie do grupy reżyserów, którzy eksplorują nowe kierunki twórczości w takich samych warunkach. To bardzo demokratyczny projekt. W tym przypadku, nie chodzi tu o środki, tylko o filmową sztukę” – dodaje Juan de Dios Larraín.

Pablo Larraín, reżyser jednej z etiud w tym cyklu wspomina: „To była wspaniała szansa na współpracę z osobami, które podziwiam. Dzięki serwisowi Netflix i jego fantastycznemu zespołowi, mieliśmy niezwykłą okazję do dalszej pracy w tak dziwnych, a jednocześnie wyjątkowych czasach”.

Teresa Moneo, dyrektor ds. filmów oryginalnych w Netflix mówi: „Oglądanie historii innych osób otwiera serca oraz umysły, dzięki czemu odczuwamy wszyscy mocniejszą więź. W tych bezprecedensowych czasach mamy szansę współpracować z niesamowitą ekipą różnych filmowców i zaprezentować ich osobiste historie użytkownikom z całego świata”.

Filmowa antologia zostanie udostępniona globalnie w serwisie Netflix 30 czerwca 2020 r.

Fundusz pomocowy Netflix przekaże w imieniu każdego twórcy kolekcji Homemade dotację na wybraną przez niego organizację, która wspiera przedstawicieli środowiska filmowego w czasie pandemii COVID-19.

Netflix