Spotify prezentuje najpopularniejsze playlisty i podcasty z magicznego świata Hogwarta

W listopadzie 2021 r. przypada okrągła 20. rocznica światowej premiery filmu „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, który rozpoczął trwające do dziś szaleństwo Potteromanii. Z tej okazji Spotify prezentuje najpopularniejsze na platformie playlisty i podcasty dotyczące czarodziejskiego uniwersum.

Film o przygodach młodego czarodzieja już od momentu pojawienia się w kinach stał się międzynarodowym hitem, zarabiając w weekend premiery ponad 90 milionów dolarów. W Polsce pierwsza część ekranizacji historii „Chłopca, który przeżył” ukazała się natomiast 18 stycznia 2002 roku, podobnie jak na całym świecie podbijając serca dzieci i dorosłych.
 
Dziś seria ma status kultowej zarówno wśród przedstawicieli pokolenia Millenialsów, jak i młodszej Generacji Z, poznającej świat Harry’ego Pottera dzięki kolejnym filmom osadzonym w uniwersum, parkom tematycznym czy kontynuującej opowieść sztuce scenicznej „Harry Potter i Przeklęte Dziecko”. Duży wpływ na stale wysoką popularność serii ma także bardzo zaangażowana społeczność fanów i ekspansja takich platform jak Pottermore.
 
By uczcić 20-lecie kultowej ekranizacji o przygodach młodego czarodzieja Spotify postanowiło wykorzystać zaklęcie Lumos i rzucić trochę światła na najpopularniejsze playlisty dotyczące magicznego świata Harry’ego Pottera.
 
Jak wynika z danych platformy, fani chętnie słuchają utworów znanych im z filmów, spośród których globalnie najczęściej odtwarzanym utworem jest Hedwig’s Theme Johna Williamsa, z ekranizacji „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. W przypadku całych soundtracków w Polsce największą popularnością cieszy się ten autorstwa Alexandra Desplata do drugiej części filmu „Harry Potter i Insygnia Śmierci”. Następne miejsca zajmują natomiast ścieżki dźwiękowe z filmów „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” oraz „Harry Potter i Książę Półkrwi”.
 
Jednak Potterheadzi nie ograniczają się tylko do słuchania soundtracków przypominających im ulubione filmy o młodym czarodzieju – tworzą także własne playlisty dedykowane poszczególnym domom Szkoły Magii i Czarodziejstwa lub wybranym postaciom z serii.
 
Utworem najczęściej kojarzonym przez fanów z całego świata z Hogwartem jest Runaway norweskiej piosenkarki Aurory, zaraz za nim plasują się natomiast Welcome Home, Son zespołu Radical Face oraz Arcade Duncana Laurence’a.
 
W przypadku domów Szkoły Magii i Czarodziejstwa największą popularnością cieszy się natomiast Slytherin, któremu dedykowanych jest najwięcej playlist – aż trzykrotnie więcej niż w przypadku Huffelpuffu, który zajął drugie miejsce. Odpowiednio trzecie i czwarte zajęły Ravenclaw i Gryffindor. 
 
W Polsce 3 najpopularniejsze utwory znajdujące się na playlistach przypisanych poszczególnym domom Hogwartu to odpowiednio: 
Swoich zwolenników poza Harrym mają także inne postaci obecne w magicznym świecie, którym użytkownicy dedykują oddzielne playlisty. W Polsce trzech najpopularniejszych bohaterów, biorąc pod uwagę liczbę playlist, to odpowiednio: Draco Malfoy, Fred Weasley oraz Severus Snape.
 
Kolejnymi treściami zrzeszającymi fanów serii o Harrym Potterze są chętnie słuchane przez Potterheadów podcasty. Aktualnie na Spotify dostępnych jest ich ponad 1700, spośród których najpopularniejszym okazało się Potterless.
 
W tym podcaście Mike Schubert – dorosły, który po raz pierwszy czyta serię o Harrym Potterze – dyskutuje z jej fanami często prowokując ich żartami z dziur fabularnych lub swoimi przewidywaniami względem dalszego rozwoju fabuły.
 
Zestawienie 5 najpopularniejszych w Polsce podcastów dotyczących uniwersum Harry’ego Pottera: 
  1. Potterless
  2. Harry Potter and the Sacred Text 
  3. MuggleCast: the Harry Potter podcast
  4. Swish and Flick: A Harry Potter Podcast 
  5. PotterCast: The Harry Potter Podcast (since 2005)

Spotify/Zdjęcie główne:Spotify