Polska kultura audiowizualna w 98% za darmo

Narodowy Instytut Audiowizualny został powołany 1 kwietnia 2009 roku jako narodowa instytucja kulturalna, której celem jest digitalizacja, udostepnienie oraz promocja polskiego dziedzictwa audiowizualnego.

Misja instytutu zawarta jest w cytacie „Nasza misja bierze się z marzeń. Chcemy więcej zjawiskowych filmów i spektakli. Chcemy dobrej muzyki i sztuki przełamującej konwencje. Chcemy współtworzyć kulturę audiowizualną i udostępniać ją wam w świetnej jakości i wygodnej formie. Chcemy wspólnie wsłuchiwać się w to, co nadchodzi, dyskutować o tym, co było i przede wszystkim uczestniczyć w tym, co dzieje się tu i teraz – we współczesnym świecie.” (źródło: nina)

Ninateka, bo tak nazywa się serwis prowadzony przez instytut, to filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.

W swojej bibliotece posiada 6 311 tytułów, z czego 98% udostępnionych jest za darmo (98 pozycji płatnych).  Dostęp do pojedynczych pozycji płatnych na 48h to koszt 3,69 lub 6,15 zł (płatność SMS-em), można również wykupić mini pakiet na 7 dni, koszt 15 zł lub na 30 dni, koszt 30 zł (płatność przelewem lub przez system DotPay).

229 pozycji (stale aktualizowane) zostało opatrzonych transkrypcjami dla osób niesłyszących i słabosłyszących. Aktualnie w serwisie znajduje się 21 spektakli, 30 filmów fabularnych i etiud filmowych, 16 dokumentów, 16 animacji i 7 bajek, czyli 91 materiałów opatrzonych audiodeskrypcją.

Serwis to dobra okazja do poznania polskich nieznanych tytułów ale także dobre miejsce na wspomnienia dzieciństwa. Ninateka proponuje dostęp do skatalogowanych kolekcji jak Teatralna, Wojciech Kilar, Archiwa Transformacji ’89, Andrzej Panufnik, Henryk Mikołaj Górecki, Witold Lutosławski, Krzysztof Penderecki, Sztuka Współczesna.

Ninateka, prowadząc statutową działalność edukacyjną oferuje konta EDU, skierowane do nauczycieli i uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Jego posiadacze mogą bezpłatnie korzystać z materiałów audiowizualnych o charakterze edukacyjnym dostępnych w NINATECE. Dodatkowo zyskują również dostęp do scenariuszy lekcji, które ułatwiają prowadzenie lekcji.