Przeminęło z wiatrem

“Pomyślę o tym wszystkim jutro”, “szczerze mówiąc, moja droga, nic mnie to nie obchodzi” – te kultowe cytaty pochodzące z “Przeminęło z wiatrem” zna niemal każdy miłośnik kina i literatury. Już 16 grudnia usłyszymy je wypowiedziane głosem jednej z najlepszych aktorek polskiego kina i teatru – Danuty Stenki.

“Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell to żelazny klasyk – wspaniały romans umiejscowiony w trakcie wojny secesyjnej na Południu Stanów Zjednoczonych. Powieść przedstawia historię i relacje w sposób właściwy czasom, w których toczy się akcja.

Ikoniczny duet Scarlett O’Hara i Rhett Butler na zawsze zapisał się w historii nie tylko literatury, ale też kina, dzięki doskonałym rolom Vivien Leigh i Clarka Gable’a w ekranizacji z 1939 roku.

Już 16 grudnia w obie te role wcieli się Danuta Stenka na potrzeby audioserialu przygotowywanego przez Audiotekę oraz Wydawnictwo Albatros.

“Przeminęło z wiatrem” to jedna z najważniejszych powieści XX wieku. Ta niezwykła historia o kobiecej sile i determinacji robi wrażenie do dziś.

Teraz dodatkowo czytelnicy będą mogli ją poznać w niezwykłej interpretacji Danuty Stenki. Nawet, jeśli ktoś zna oryginał na pamięć, powinien usłyszeć, jak z prozą Mitchell poradziła sobie jedna z najlepszych polskich aktorek. Wykonanie Danuty Stenki na pewno poruszy każdego miłośnika i każdą miłośniczkę literackiego pierwowzoru.

– Gdy Audioteka zaproponowała mi przeczytanie “Przeminęło z wiatrem” na potrzeby audioserialu, bardzo się ucieszyłam… ale też poczułam olbrzymią odpowiedzialność – wspomina Danuta Stenka. – To powieść, która wciąż ma wielu fanów na całym świecie, również w Polsce. Zrobiłam wszystko, co w mojej mocy, żeby ich nie zawieść. Historię Scarlet znałam jedynie z filmu, więc cieszę się że miałam okazję odkryć ją na nowo, poznać w pełnym wymiarze. Mam nadzieję, że słuchacze – nawet ci, którzy dobrze znają “Przeminęło z wiatrem” – też znajdą dla siebie coś nowego w audioserialu.

 

Muzykę do audioserialu skomponował Mikołaj Majkusiak, który w tym roku odebrał Fryderyka dla najlepszego kompozytora młodego pokolenia.

– Wersja filmowa z 1939 roku nie miała charakterystycznego tematu muzycznego, który wszyscy kojarzyli by dziś z powieścią Mitchell. Powstała więc pokusa, żeby taki temat stworzyć od podstaw – mówi kompozytor. – To było ogromne wyzwanie, bo to naprawdę olbrzymia powieść. Bardzo pomogła mi w tym wybitna skrzypaczka z Sinfonii Varsovii Zofia Endzelm-Iwańska. Ona gra wszystkie ważniejsze tematy w audioserialu, a zależało mi na tym, żeby właśnie skrzypce grały “pierwsze skrzypce” tej produkcji.

Piękne, niezwykle subtelne, ale zarazem wyraziste ilustracje do nowego wydania książkowego stworzyła artystka Anna Halarewicz, doskonale znana czytelniczkom “Twojego Stylu”, “Elle” czy “Glamour”. Będzie je można zobaczyć na okładce wydania audio, obejrzeć je można również w specjalnie przygotowanej animacji.

– Prace nad tymi ilustracjami były nie lada wyzwaniem – zdradza Halarewicz. – Taki klasyk aż onieśmiela! Pamiętałam kadry z filmu – to niesamowite, jak ich siła pozostała mi w głowie. Wiedziałam, że moje postacie muszą mieć twarze Vivien Leigh i Clarka Gable’a. Ilustracje stały się akwarelowymi „stopklatkami”. Kolorystycznie najwięcej tam mojej ukochanej czerni z czerwienią, chociaż w przypadku akwareli ta czerń ma w sobie wiele niuansów, a jej połączenie z czerwienią stanowi idealne tło dla melodramatu.

“Przeminęło z wiatrem” od momentu swojej literackiej premiery w 1936 roku sprzedało się w setkach milionów kopii. I budzi zainteresowanie do dziś – rocznie rozchodzą się dziesiątki tysięcy egzemplarzy na całym świecie.

Przetłumaczono ją na ponad 30 języków, z czego na polski trzykrotnie. Z kolei wspomniana wcześniej ekranizacja z roku 1939 to najbardziej kasowy film w historii kina, jeśli uwzględnić inflację. Szacuje się, że do dziś sprzedano na niego ponad 200 milionów biletów! To dowód na to, że pewne historie po prostu się nie starzeją.

Pierwsze dwa z 28 odcinków audioserialu “Przeminęło z wiatrem” będą miały swoją premierę 16 grudnia, kolejne będą publikowane co tydzień w każdą środę. Produkcja dostępna jest bezpłatnie dla subskrybentów Audioteka Klub.

Audioteka/Zdjęcie główne: kadr w materiału wideo

Czytaj więcej