Świąteczne przeboje nieodłączną częścią Bożego Narodzenia

Ostatni miesiąc roku to królestwo świątecznych playlist – jak pokazują dane Spotify, w grudniu 2020 roku trzy pierwsze miejsca w rankingu najczęściej słuchanych playlist, zajęły listy odtwarzania zawierające świąteczne przeboje. By jeszcze bardziej uprzyjemnić ten wyjątkowy okres platforma zdecydowała się po raz pierwszy w Polsce na specjalną kampanię poświęconą muzycznej magii Bożego Narodzenia.

Jak pokazują ubiegłoroczne dane Spotify, popularność takich utworów rośnie od 1 grudnia, kiedy to piosenki związane z Bożym Narodzeniem stanowią około 5 proc. wszystkich odtworzeń wśród polskich użytkowników platformy.

19 grudnia świąteczne utwory towarzyszą natomiast już 10 proc. Polaków, a szczyt następuje w dniu Wigilii, kiedy goszczą one w słuchawkach i głośnikach blisko jednej trzeciej użytkowników Spotify w Polsce (28 proc.).

To, że w grudniu Polaków opanowuje świąteczno-muzyczne szaleństwo pokazuje ubiegłoroczne zestawienie najpopularniejszych playlist z tego okresu, wśród których pierwsze trzy miejsca zawierają te z bożonarodzeniowymi hitami: Christmas Hits, Idą Święta! oraz Christmas is Coming.

W tym roku Spotify po raz pierwszy w Polsce świętuje Boże Narodzenie dedykowaną kampanią marketingową, w ramach której ukazał się spot telewizyjny oraz liczne materiały w kanałach online.

Osoby poszukujące swojej ulubionej bożonarodzeniowej muzyki będą mogły ją natomiast znaleźć dzięki specjalnej zakładce „Świąteczne miejsce”, w której użytkownicy znajdą zebrane playlisty o tej tematyce, takie jak:Idą Święta!, Świąteczne przeboje czy Kolędy.

Boże Narodzenie, to dla wielu Polaków wyjątkowy okres w roku, a towarzysząca nam wtedy muzyka jest nieodłączną częścią świątecznego klimatu. Część słuchaczy, jak pokazują nasze dane, czeka na Gwiazdkę już od października, ale wyraźny wzrost odtworzeń utworów o tej tematyce widzimy zazwyczaj od początku grudnia. Wierzymy, że dostępna dzięki Spotify muzyka związana z Bożym Narodzeniem sprawi, że będzie to dla wszystkich magiczny czas – komentuje Mateusz Smółka, Music Team Lead w Spotify.

Kto zostanie królem (lub królową) bożonarodzeniowych playlist? Być może tak jak w 2020 roku będzie to – Mariah Carey, której piosenka All I Want For Christmas Is You plasuje się w tej kategorii na szczycie światowego zestawienia najchętniej odtwarzanych piosenek na Spotify. Tuż za nią znalazło się Last Christmas zespołu Wham! oraz Santa Tell Me Ariany Grande. Czwartym najpopularniejszym utworem świątecznym było Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow! Dean’a Martina, a zestawienie top 5 zamykała Brenda Lee z piosenką Rockin’ Around The Christmas Tree.

Jak na tle świata wypada Polska? Tu również artyści rywalizujący o pierwsze miejsce będą musieli powalczyć z Mariah Carey, Wham! oraz Arianą Grande, których świąteczne przeboje królowały na ubiegłorocznych playlistach bożonarodzeniowych. Tuż za nimi w grudniu 2020 uplasowała się Brenda Lee z piosenką Rockin’ Around The Christmas Tree oraz It’s Beginning to Look a Lot like Christmas Michaela Bublé. 

Jednocześnie Polacy nie stronią od tradycyjnych polskich kolęd, dostępnych na Spotify. W poprzednie święta największą popularnością cieszyło się śpiewane przez Rafała Brzozowskiego i Małgorzatę Burdzel Dzisiaj w Betlejem.

Do najchętniej wybieranych należą także Pójdźmy Wszyscy do Stajenki w aranżacji GOLEC UORKIESTRA oraz Gdy się Chrystus rodzi w wykonaniu Antka Smykiewicza & Siemachy, Kasi Popowskiej, Margaret, Pameli Stone i Rafała Brzozowskiego.

Dla osób, które preferują wspólne śpiewanie, pomocna może być natomiast dostępna przy większości utworów nowa funkcja – Teksty, dzięki której podczas odtwarzania na ekranie pojawia się tekst piosenki w czasie rzeczywistym. Tym samym już w te święta, korzystając ze Spotify, będziemy mogli wspólnie kolędować.

Najpopularniejsze utwory bożonarodzeniowe globalnie

Najpopularniejsze utwory bożonarodzeniowe w Polsce
Najpopularniejsze kolędy w Polsce
Najpopularniejsze playlisty w grudniu
  1. Christmas Hits
  2. Idą Święta!
  3. Christmas is Coming
  4. RAP GENERACJA
  5. Zimowy chill 

Spotify/Zdjęcie główne: Spotify