Weekendowe nowości w TVP VOD

Od soboty TVP VOD zaprasza do obejrzenia m.in. „Nocy Cabirii”, oscarowego dzieła Felliniego z wybitną kreacją Giulietty Masiny, kina społecznego Kena Loacha, widowiskowego dramatu kostiumowego „Shadow” Zhanga Yimou, a także niezwykłego dokumentu o historycznym zdobyciu Mount Everestu.

„Noce Cabirii” to jeden z najbardziej poruszających filmów w kolekcji Federico Felliniego. Cabiria, dziewczyna pracująca na ulicy, mimo profesji i wielu rozczarowań pragnie prawdziwej miłości. Kiedy nieśmiały Oscar prosi ją o rękę, decyduje się diametralnie zmienić swoje życie. Piękny i wzruszający obraz, marzenia kruchej kobiety w zderzeniu z okrutnym chichotem losu. Arcydzieło kinematografii.

TVP VOD udostępnia także dwa filmy Kena Loacha, ukazujące nierówną walkę człowieka z systemem. 

„Ja, Daniel Blake” to obsypana nagrodami (m.in. Złotą Palmą) wzruszająca i pełna gorzkiego humoru historia dojrzałego mężczyzny, który decyduje się pomóc samotnej matce z dwójką dzieci.

Kiedy sam zaczyna starać się o rentę, trafia w tryby bezdusznej, biurokratycznej machiny. Pomimo obojętności urzędników i kolejnych wyzwań, Daniel i Katie na nowo odnajdują radość życia i prawdziwą przyjaźń.

„Nie ma nas w domu” to obraz rodziny na tle kryzysu finansowego. Ricky i Abbie chcą dla swojej rodziny lepszego życia. On zrobi wszystko, żeby poprawić sytuację materialną, nawet za cenę ryzyka. Ona z kolei wierzy, że goniąc za szczęściem, trzeba wiedzieć, kiedy się zatrzymać. Szlachetna i pełna empatii opowieść o relacjach rodzinnych, ciemnej stronie kapitalizmu. Duże kino zbudowane z codziennych ludzkich dramatów. Tej pozycji nie można przegapić.

Nagrodzony na Camerimage „Everest – poza krańcem świata” to dokument o historycznym zwycięstwie Sir Edmunda Hillary’ego i szerpy Tenzinga Norgaya nad najwyższą górą na Ziemi. Łączy archiwalne materiały z legendarnej wyprawy, jej fabularyzowaną rekonstrukcję oraz rewelacyjne ujęcia samego szczytu w technologii 3D.

Nagrodzony na Camerimage „Everest – poza krańcem świata” to dokument o historycznym zwycięstwie Sir Edmunda Hillary’ego i szerpy Tenzinga Norgaya nad najwyższą górą na Ziemi. Łączy archiwalne materiały z legendarnej wyprawy, jej fabularyzowaną rekonstrukcję oraz rewelacyjne ujęcia samego szczytu w technologii 3D.

„Planetarium” to opowieść o dwóch siostrach Laurze (Natalie Portman) i Kate (w tej roli Lily-Rose Melody Depp, córka aktorskiej pary Johna Deepa i Vanessy Paradis), które mają niezwykłe zdolności komunikowania się z duchami, stając się najnowszą atrakcją paryskiej socjety. Producent André Korben chce za wszelką cenę uwiecznić na taśmie filmowej dowód istnienia świata nadprzyrodzonego. Wysmakowane zdjęcia, zachwycająca gra aktorska, intrygujący klimat XX-lecia międzywojennego.

Warte uwagi jest również kolejne dzieło Zhanga Yimou („Hero”, „Dom latających sztyletów”). „Shadow” to wyrafinowany wizualnie dramat z wielopoziomową intrygą. Legendarny dowódca, chcąc ocalić pogrążone w mroku spisków i rywalizacji o władzę Królestwo Pei, sięga po skrywaną sekretnie broń – swój cień, który stawi czoło przeciwnikom. Interesujące kino gatunkowe, grające odcieniami szarości. Widowiskowe sceny walki gwarantują znakomitą rozrywkę.

 
Telewizja Polska/Zdjęcie główne: „Everest – poza krańcem świata”