Empik #premieraonline Premiera Pisma 06/2021

CO NOWEGO – Seks. Czego tak naprawdę się wstydzimy? – Premiera Pisma 06/2021 – środa, 9 czerwca, godz. 18:00

Gośćmi kolejnego spotkania z cyklu Co nowego będą Iga Dzieciuchowicz, Przemysław Pilarski i Kasia Koczułap. Premiera czerwcowego wydania „Pisma. Magazynu Opinii” stanowi okazję do dyskusji na temat współczesnej seksualności. Rozmowę z ekspertami poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.

Irlandzki poeta Oscar Wilde napisał pod koniec XIX wieku, że „na tym świecie wszystko sprowadza się do seksu. Poza samym seksem, który sprowadza się do władzy”. Ponad 100 lat później nasza codzienność wydaje się jeszcze bardziej kipieć od seksu. Jest obecny w mediach, kulturze, sporcie, reklamie i codziennych żartach. Jednocześnie można odnieść wrażenie, że im więcej słyszymy o seksie, tym bardziej rośnie społeczny wstyd z nim związany. Jak często myślimy o własnej seksualności? Czy w ogóle ją rozumiemy? Czy potrafimy rozmawiać z bliskimi o seksie? Skąd czerpiemy informacje na tematy związane z seksualnością i wynikającymi z niej potrzebami? Czy wiemy, do kogo zwrócić się o pomoc? A przede wszystkim, czy w ogóle potrafimy rozpoznać problem? Jak się zmieniła seksualność Polek i Polaków i nasze podejście do seksu? O tym wszystkim porozmawiają goście Empiku podczas premiery czerwcowego „Pisma”.

Iga Dzieciuchowicz – reporterka i feministka, z wykształcenia teatrolożka, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Przez kilka lat była recenzentką „Gazety Teatralnej. Didaskalia” i portalu e-teatr.pl, potem współpracowała z krakowskim oddziałem „Gazety Wyborczej”. Od 2016 roku redaktorka „Codziennika Feministycznego”. Autorka trzeciego sezonu „Śledztwa Pisma”. Wraz z Witoldem Beresiem i Krzysztofem Burnetko jest współautorką książki „Bartoszewski. Droga”. Jej reportaże ukazały się m.in. w „Dużym Formacie”, „Tygodniku Powszechnym” i Onecie; jest stałą felietonistką miesięcznika „Kraków”. W swoich tekstach porusza tematykę praw kobiet i dyskryminacji ze względu na płeć; poszukuje bohaterek, które uwierzyły w swoją sprawczość i siłę. Interesują ją historie wykluczonych i wszystkich tych, którzy nie akceptują swoich życiorysów – mniejszości seksualnych oraz osób z doświadczeniem przemocy domowej i seksualnej czy skrzywdzonych przez polski wymiar sprawiedliwości.

Przemysław Pilarski – dramatopisarz, scenarzysta, dramaturg, dziennikarz; kiedyś również stand-upper. Współautor książek „Sztuka obsługi penisa” i „Jak facet z facetem. Rozmowy o seksualności i związkach gejowskich”. W przyszłym roku ukaże się jego kolejna książka, również o seksie – napisana tym razem z psychoterapeutką Magdaleną Chorzewską. Autor dramatów wystawianych i publikowanych w kraju i za granicą, a także licznych scenariuszy programów i seriali telewizyjnych. Laureat m.in. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej oraz konkursu „Metafory Rzeczywistości”.

Kasia Koczułap – psycholożka z wykształceniem seksuologicznym. Autorka projektu i aplikacji „Co z tym seksem”. Promotorka wiedzy o seksie. Współpracuje z Fundacją SEXED.PL.

Empik/Zdjęcie główne: Empik