Wojna oczami dziennikarzy

Każdego dnia w mediach pojawiają nowe wiadomości o wojnie w Ukrainie. Dziennikarze ARTE także tam pojechali i realizują na bieżąco reportaże z miejsc, gdzie toczy się heroiczna walka, dokumentują też życie zwykłych ludzi w okupowanym kraju oraz ucieczkę uchodźców. Są to sceny i słowa, jakich nie ma w codziennych newsach, a które można zobaczyć za darmo na platformie VOD ARTE.tv

Na bezpłatnym serwisie VOD ARTE.tv można znaleźć wiele reportaży o aktualnej sytuacji w Ukrainie, realizowanych na bieżąco w okupowanym kraju. Jest to wojna widziana oczami dziennikarzy ukraińskich, francuskich i niemieckich.

Poruszają oni w swych materiałach mnóstwo aktualnych tematów politycznych i społecznych oraz dokumentują codziennie życie na wojnie: żołnierzy i cywilów. Pokazują niebywałą odwagę Ukraińców i Ukrainek, ich obywatelski opór, tragedię i solidarność, a także pomoc płynącą z wielu państw, w tym z Polski, Mołdawii i Izraela. Próbują odpowiedzieć na pytanie, co łączy wojnę w Syrii z wojną w Ukrainie oraz jak dezinformacja w mediach przyczynia się do eskalacji napięcia.

Z kolei specjalny cykl „Na rewersie mapy” regularnie dodaje krótkie, 3-mintowe filmiki, które wyjaśniają geopolityczne przyczyny wojny, a projekt „#Ukraine #Speechless” pokazuje artystów z Ukrainy i całego świata wyrażających swój sprzeciw przeciwko wojnie i ludobójstwu. 

OCZYMA UKRAIŃSKICH DZIENNIKARZY, Francja, 2022

Regularnie uzupełniane reportaże z kraju ogarniętego wojną nakręcone przez młodych ukraińskich dziennikarzy i dziennikarki. Sceny z niespokojnego życia codziennego zwykłych ludzi i dokumentacja heroicznych aktów oporu wobec armii rosyjskiej.

UCIEC PRZED WOJNĄ W UKRAINIE, Niemcy, 2022

Psycholog Jekaterina podróżuje od szkoły do szkoły w Donbasie, by leczyć dzieci straumatyzowane przez trwający latami konflikt w regionie. Po uznaniu przez Putina „Republik Ludowych” sytuacja się pogarsza i wraz z dziećmi próbuje uciec ze strefy wojennej. Potem wybucha rosyjska inwazja…

WOJNA W UKRAINIE: UCIEC CZY ZOSTAĆ?, Niemcy, 2022

Napaść Rosji na Ukrainę wstrząsnęła posadami Europy. Wśród Europejczyków obudziła od dawna niespotykaną solidarność, szczególnie wśród Polaków, którzy przyjęli już ponad 2,5 miliona uchodźców. Jak mieszkańcy Polski, Niemiec, a nade wszystko Ukrainy odnajdują się w nowej rzeczywistości? Na dworcu głównym w Przemyślu codziennie wysiadają kolejni uchodźcy. Po polskiej stronie spotyka ich bezprzykładna chęć pomocy. Oksana Romaniec jest jedną z wielu, którzy od wybuchu wojny poświęcają czas osobom szukającym schronienia. Tak samo jej przyjaciel, Mykoła Striłka. Wielu Ukraińców nie chce jednak uciekać przed wojną, wolą zostać na miejscu by bronić swojej ojczyzny.

UKRAINA – WIEŚ W CZASIE WOJNY, Francja, 2022

Rakowiec, licząca 200 mieszkańców wieś na zachodzie Ukrainy. Ci, którzy zostali, oczekują na wojnę jak na coś nieuniknionego. Na przykład 71-letni Senkiv Miroslavovich, który mieszka samotnie w swoim rodzinnym domu: jego żona uciekła z kraju, a synowie chwycili za broń w obronie wolności.

UKRAINA – WOJNA INFORMACYJNA, Francja, 2022

W Ukrainie wojna toczy się również na froncie informacji. Jej symbolem było zniszczenie wieży telewizyjnej w Kijowie. W reportażu spotykamy się z ukraińskimi dziennikarzami i dziennikarkami, którzy obecnie działają we Lwowie. Walczą z dezinformacją i relacjonują, co dzieje się w kraju.

UKRAINA – OBYWATELSKI OPÓR, Francja, 2022

Reportaż z Lwowa. Jeszcze kilka dni temu ci mężczyźni byli robotnikami, sprzedawcami, profesorami. Dziś przygotowują się do wojny. Rozmawiamy z nimi pod jednym z biur poborowych. Czy się boją? Czy są przygotowani do walki? Co o ich zaangażowaniu myśli rodzina? Poznajemy także oddolne formy zaangażowania w walkę z wojną i firmy, które przyłączyły się do obywateli, by bronić Ukrainy.

UKRAINA – CI, KTÓRZY ZOSTAJĄ, Francja, 2022

Reportaż z przedmieść Kijowa. Irpin i jego zniszczony most stał się symbolem wojennego exodusu Ukraińców i Ukrainek. W ciągu kilku dni ta podmiejska miejscowość zamieniła się w miasto duchów. Jednak niektórzy pozostali. Zamknięci w swoich domach, bez bieżącej wody i elektryczności, ryzykują życie.

SYRIA – UKRAINA. TA SAMA WALKA?, Francja, 2022

Co łączy Syrię i Ukrainę? Oba kraje są dewastowane przez Rosjan – Ukraina od miesiąca, Syria od 2015 r. W regionie Idlib ostatni bastion opozycji wobec Baszara al-Assada z niepokojem śledzi sytuację w Ukrainie. Wiedzą, że rozstrzygnięcie tej wojny zadecyduje o przyszłości ich kraju.

UKRAINA – KOŚCIÓŁ NA LINII FRONTU, Francja, 2022

Za wojną na Ukrainie, wywołaną atakiem armii rosyjskiej na rozkaz prezydenta Putina, kryje się inny konflikt, mniej nagłośniony i mniej krwawy: między Rosyjskim a Ukraińskim Kościołem Prawosławnym.

IZRAEL: CZERWONY DYWAN DLA UKRAIŃSKICH ŻYDÓWY, Francja, 2022

Wiele krajów otworzyło swoje granice dla ukraińskich uchodźców, ale Izrael od początku wojny utorował drogę Żydom z Ukrainy. Agencja Żydowska wysłała swoich ludzi do każdego obozu dla uchodźców w celu zidentyfikowania uchodźców wyznania mojżeszowego i przygotowania ich do podróży do Izraela.

MOŁDAWIA WITA UCHODŹCÓW Z UKRAINY, Niemcy, 2022

Ponad trzy miliony uchodźców opuściło Ukrainę od czasu inwazji rosyjskiej armii na ten kraj. Mołdawia, najbiedniejszy kraj Europy, przyjmuje drugą po Polsce liczbę uchodźców. Prawie pół miliona osób, głównie matek z dziećmi, szuka tu schronienia. Zadanie prawie niewykonalne dla małego kraju liczącego około 2,6 miliona mieszkańców.

UKRAINA – POCIĄGI W CZASIE WOJNY, Francja, 2022

Od rosyjskiej inwazji pociągi są najważniejszym środkiem transportu w Ukrainie. Nadal codziennie łączą ze sobą najważniejsze miasta w kraju, ewakuują ludność cywilną, przewożą pomoc humanitarną i osoby walczące na froncie. Ekipa ARTE relacjonuje z Dworca Głównego we Lwowie, który jest dziś bazą tych działań.

UKRAINA – KRONIKI MAJDANU, Francja, 2022

Majdan, Plac Niepodległości, miejsce zebrań. Tutaj w 2004 roku rozpoczęła się pierwsza demokratyczna rewolucja po zakończeniu zimnej wojny i upadku Związku Radzieckiego. Zimą 2013/14 Ukraińcy zepchnęli stąd skorumpowany rząd, walcząc o zbliżenie z Unią Europejską. Wszystko zaczęło się tutaj i tu wszystko może się skończyć. Młodej demokratycznej historii Ukrainy grozi zmiażdżeniem pod gąsienicami rosyjskich czołgów. Jednak duch Majdanu, ta milcząca siła, napędzająca wszystkich bojowników Kijowa.

NA REWERSIE MAPY – WYDANIE SPECJALNE, Francja, 2022

Najnowsze reportaże w ciągu kilku minut przedstawiają geopolityczne kulisy wojny, która wybuchła między Rosją a Ukrainą.

Arte/Zdjęcie główne: Arte